Laserová operace očí - klinika LEXUM


Jak asi víte z instagramu či facebooku, minulé úterý jsem byla na laserové operaci očí v klinice LEXUM v Praze. Hodně jste se mě ptali na moje zkušenosti, jak probíhala samotná operace apod., takže jsem se rozhodla napsat i článek na toto téma.
Předtím než začnu popisovat jak probíhalo vstupní vyšetření apod. tak je asi důležité říci, že jsem měla krátkozrakost, - 4, 5 dioptrie na každém oku s lehkým astigmatismem. Rozhodovala jsem se mezi klinikou Gemini a Lexum, ale nakonec zvítězilo Lexum v Praze na Budějovické. Nechala jsem si poradit od své optičky, která mi doporučila obě dvě kliniky, takže pak už jsem vybírala následně podle recenzí na internetu apod. V tu dobu mi ale kamarádka řekla, že LEXUM má zrovna na laserové operace akci, takže jsem šla nakonec tam (teď mají ale akci obě dvě kliniky).

Akce, které jsem využila:
zdroj: klinika LEXUM

Samotné objednání proběhlo úplně v pohodě, na vstupním vyšetření jsem byla 3. 6. Musela jsem přijít nenamalovaná a s doprovodem - protože vám rozkapávají oči, takže pak vidíte lehce rozmazaně. Jo abych nezapomněla, taky jsem týden před samotným vyšetřením nesměla nosit čočky.  Na recepci byli super milí, vážně celkově na mě personál působil skvěle. Na recepci zaplatíte vstupní poplatek (1500,-) a pak již čekáte. Jelikož mi nebylo dovoleno vám kliniku nafotit zevnitř, tak jsem použila hodně vypůjčených fotek - buď ze stránek vášzrak.cz a nebo přímo ze stránek kliniky Lexum. Samozřejmě úpravy jsem dělala sama. Na obr. 1 je recepce, kterou vidíte ihned po příchodu. Poté si sednete na chvíli do čekárny a poté  si vás zavolají - viz obr. 2. Zaplatíte poplatek za vstupní vyšetření a znovu se posadíte do čekárny.

 
zdroj: vášzrak.cz

Následuje několik vyšetření, jako měření očního tlaku a mnoho dalších. Také vám změří slzivost oka (dají vím do očí takové papírky), nic ale není bolestivé. Poté následuje všem dobře známé čtení písmenek - já nepřečetla snad nic, až pak jsme zjistili, že jak bylo vedro, tak to sklíčko (omlouvám se za naprosto laické vyjadřování :D) bylo zamlžené, takže v tom byl kámen úrazu. Nakonec mi byl naměřen na každém oku astigmatismus a na levém se mi zvětšila dioptrie o čtvrtku, takže na - 4, 75. Následně jsem si šla znovu sednout a poté si mě již zavolala doktorka, která mi vysvětlila průběh operace (FEMTO LASIK) , rozkapala mi oči (znovu jsem pak čekala chvíli v čekárně), vrátila se do vyšetřovny, kde proběhlo ještě pár vyšetření a pak se mnou doktorka šla na recepci, abych si domluvila termín operace. Ten byl nakonec 16.6. (tedy nějak dva týdny po vstupním vyšetření). Musím říct, že jsem ani neviděla rozmazaně, ale spíš jsem byla potom hodně citlivá na světlo, až mě z toho doma chytla doopravdy silná migréna.
Zde na prvním obrázku můžete vidět jednu z vyšetřoven, druhý obrázek již ukazuje laser a plyšového psa, kterého vám dají do náruče, když jdete na operaci :).

  
 zdroj: vášzrak.cz

16. jsem tedy znovu dorazila na kliniku nenamalovaná, se slunečními brýlemi, přezuvkami a s doprovodem. Znovu jsem se přihlásila na recepci, zaplatila jsem celkovou částku + celoživotní záruku (celkově tedy operace vyšla na 1500 vstupní vyšetření + 3900 celoživotní záruka + 17 800, místo nějakých 38 000) a pak jsem již čekala v čekárně. Za chvíli pro mě přišel mladší pán (ach jo, to vyjadřování :D) a s ním jsem sjela výtahem již do čekárny před operačním sálem. Tam mi oblíkl slušivou čepičku, obleček atd., dala jsem si věci do skříňky, sundala brýle a usadila se do křesla. Zanedlouho přišla sestřička (omlouvám se když tak za chybné označení) a do očí mi jednou kápla znecitlivující kapičky a pak za chvíli i něco na dezinfekci. Také mi dala prášek na nervy, která jsem s vděkem přijala. Poté mě dovedla do místnosti, kam za mnou přišla doktorka, která mi znovu vysvětila, jak bude operace probíhat (nemrkat, vydržet, koukat do světýlka apod, jinak se stroj zastaví a nebudou mi to moci dodělat ten den). Na chvíli jsme znervóznila, když mě oslovila jiným jménem, ale to jen sestřička omylem prohodila karty, takže vše bylo rychle napraveno. Poté mě sestřička již dovedla do operačního sálu, kde jsem si lehla na lůžko, do rukou mi dali velkého plyšového psa (kterému jsem celou dobu drtila nožičku, chudáček :D) a již se šlo na věc. Nejprve mi pravé oko chytili svěrákama, poté již šel na řadu laser - tady jsem měla trošku problém, protože jak necítíte oko, tak vlastně ani nevíte, co tím okem děláte a bylo celkem těžké sledovat světýlko, které mi chvilkama mizelo, chvílemi putovalo třeba víc doprava potom doleva atd.Taky jsem neviděla jen jedno světýlko ale shluk červených teček, takže jsem chvíli prostě jen nehnutě koukala a vlastně ani nevěděla kam. Doktorka mě ale neustále chválila, takže to asi bylo dobře.  Následně mi do oka nakapali nějaký roztok, to udělalo takový super zvuk, jak když se škvaří něco na pánvi :D, cítila jsem lehce smrad jakoby spáleniny a pak již vám doktorka začne v oku tvořit. V průběhu operace jsem nic necítila - laser vůbec. Jediné co mi bylo lehce nepříjemné byly ty svěráky. Lehce jsem pak cítila, když mi doktorka do oka sahala, ale nelze říci, že by to byla bolest. Poté pořád koukáte do zeleného světýlka, která je chvílemi doopravdy ostré, potom rozmazané atd. Vše se pak opakuje i s levým okem. U toho už jsem byla celkem unavená z celého toho soustředění, takže jsem občas nedokázala koukat přímo do světýlka, ale doktorka mě neustále uklidňovala - koukejte do světýlka, vydržte, už jsme v půlce, ještě chviličku, takže to mi doopravdy hodně pomáhalo. Taky se mi líbilo, že mi po každém oku řekla, že vše proběhlo bez problému - to je celkem příjemné a byla jsem strašně ráda za průběžné informování. Poté mě již odvedla sestřička do místnosti, kam za mnou pak znovu přišla doktorka, oči mi zkontrolovala, vyfasovala jsem kapičky a už jsem mohla jít ke skříňce. Odtud mě zas výtahem odvedli až k recepci, kde na mě čekala mamka.

Průběh operace: 
zdroj: klinika LEXUM

 
 zdroj: vášzrak.cz

Doma jsem popravdě ihned zalehla a prospala celý den. Již večer jsem si ale hrála na ipadu a koukala lehce na televizi.  Nemůžu vám ani popsat ten nádherný pocit, kdy se vzbudíte a nemusíte ihned šátrat po brýlích. Je to prostě něco, na co nezapomenu. Taky nezapomenu na první jízdu autem, na kontrolu hned druhý den. Vidění sice ještě nebylo úplně doostřené a světlo do očí pálilo celkem dost, ale ty detaily, které jsem najednou viděla. Neskutečné. Až se mi chtělo brečet. Na klinice mi doktorka zkontrolovala oči, měla jsem zkusit přečíst znovu písmenka (pravé oko mi šlo celkem v pohodě, ale u levého jsem měla teda skoro vše rozmazané). Doktorka mě ale uklidnila, že se oči srovnávají třeba až tři měsíce, takže mám být trpělivá. Hlavně se týden nelíčit, nemnout si oči, nebouchnout se do očí, ani moc do hlavy, měsíc se nepotápět. Teď je to přesně týden, co jsem po operaci. Musím říct, že zrak se neustále zlepšuje, ale ještě to není úplně ono. Hlavně to levé oko nevidí tak skvěle jako to pravé a také mi pořád hodně vadí světlo.  Jsem trošku posedlá s testováním očí - pořád kontroluju to levé, protože u něj cítím, že je horší jak to pravé :D. Ale citím, že se zlepšuje. Ráno je pro mě asi nejhorší, protože se budím s totálně suchýma očima, takže musím ihned běžet kapat. Přesto všechno byla ale laserová operace to nejlepší rozhodnutí. Miluju ten pocit. Miluju vidět! Každý den cítím, že se mi vidění zlepšuje a i ta suchost očí ustupuje. Ze začátku se mi dost špatně pracovalo na počítači, teď je to úplná pohoda. Doopravdy se to vše zlepšuje každým dnem. Pokud bych měla říct, zda bych šla znovu, tak 100 % ano. Jsem 100 % spokojená. To, že si musím ráno kápnout do očí? Ježiš, oproti nandávání čoček pohodička. Hlavně - nic mě neomezuje. Vidím. Dneska jsem vydržela i skoro celý dne bez kapání, čemuž já říkám vážně pokrok.

Jinak zde je teď moje každodenní líčení. Pod očima mám neustále lehce krupičku . nebo spíš takové ospalky, prostě oči se pořád hojí.


Snad byl článek pro vás užitečný a třeba vám pomůže v rozhodování jestli ano/ne laserovou operaci očí. Za mě doopravdy 100% jo! Ale prověřte si kliniku, kam jdete. Oči máte jen jedny.23 komentářů

 1. to je super článek, já mám na 1,5 (teď asi i víc) dioptrií na dálku. Brýle nosím celkem ráda, ale občas se v nich cítím divně a tak šahám po čočkách, které mi nebaví vyndavat :-D Možná v budoucnu na operaci půjdu. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. No popravdě bych taky chtěla zažít ten pocit, kdy se ráno probudím a nemusím šátrat po brýlích .. ale já jsem asi ještě pořád máčka na to, abych na takový zákrok šla, nevím no, líbí se mi to, že už bych nemusela brýle nosit, ale jak jsi popisovala, co dělali s okem, tak to už se mi tak nelíbilo :D

  OdpovědětVymazat
 3. Já mám teď 3 dioptrie, ale už i tak mě to dost štve :( Zhoršuje se mi to každý rok o čtvrt, takže v budoucnu asi taky budu muset na operaci. Jak už si psala, mám to stejně, v brýlích se necítím a nosit každý den celý den čočky, no... Každopádně díky za super report :)

  OdpovědětVymazat
 4. A to nemuzes celou dobu mrkat? 😱

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nn nemůžeš, ale ono to ani nejde, když máš to oko otevřený svěrákama :D ale ono jak ho máš umrtvený, tak skoro ani nemáš potřebu.

   Vymazat
 5. som na tom podobne, šošovky nosím už 12 rokov a cítim, že mi začínajú vadiť, okuliare mi vadia že totálne úplne, ale operácie sa neskutočne bojím. Mám absolútne panický strach, radšej nech mi do kolena vŕtajú ako tento laser... ale vážne nad ňou rozmýšľam, to určite, ale keď už, pôjdem na ten najnovší laser - Smile, síce je najdrahší, ale vraj to trvá len kratučkú chvíľku

  OdpovědětVymazat
 6. Ty jsi hrdinka, já bych se hrozně bála, ale ten pocit musí být super. Můj brácha byl na operaci někdy před 10 lety. Pamatuju si, že ho to pak hodně bolelo, když mu to přišlo k sobě, a blouznil. Teď je to ale dávno někde jinde :)

  OdpovědětVymazat
 7. Fuha :D Precitala som to na jeden hlt :)) A stale sa bojim, aj ked skusenosti ludi vravia, ze nie je coho. A plysovy pes ma uplne dojal :))

  OdpovědětVymazat
 8. Já o operaci taky přemýšlím, už delší dobu, ale pořád se mi dioptrie hýbou, takže zatím nemám šanci.

  OdpovědětVymazat
 9. Páni, gratuluju :) já nosím brýle už hodně dlouho a jsem na ně tak zvyklá, že ačkoli nad laserovou operací očí přemýšlím už dlouho, pořád se k ní nemůžu dokpat :) článek je ale super a určitě spoustě lidem pomůže v rozhodování, ten plyšový pes je také skvělý, je to roztomilý :-) a jak dlouho samotný zákrok trvá prosímtě? Neumím si moc představit nemrkat.. vím, že to nejde ani, když ti to oko otevřou, ale stejně si to neumím představit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty joo.myslím, že 15 minut? nějak tak :) a plyšovej pes je nejlepší!

   Vymazat
 10. Super 😊 Mne sa lave oko zlepsilo az po mesiaci a prave uz po tyzdni..takze nemaj stres 😜Tiez si pamätam ten prvy pocit ako som precitala z okna vsetky ŠPZ na autach 😁 ten kto nenosil okuliare to nepochopi 😝ale poviem aj jednu zapornu vec..zatial kazdemu koho poznam s tymto zakrokom sa mu po 3-4 rokoch zase zhorsil zrak..aj mne 😣 ale len o nieco..tak uvidime kolko to vydri tebe 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak uvidíme.. kdyžtak hold půjdu na reoperaci a bude! :D

   Vymazat
 11. to je super ! přeju ti to moc :) já mám jen malinko a zkazily se mi teprve tak dva roky zpátky (je mi 24) tak čekám až se mi to ustálí a možná byh taky šla, ale já mám asi 3/4 dioptrie tak nevím jestli to není zbytečné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já mám brýle od 10, ale je to určitě na tvém pocitu - já měla doopravdy už víc a omezovalo mě to.

   Vymazat
 12. ja som laserovu operaciu oči absolvovala koncom januara a úprimne dosť som sa bála, v čakarni teste pred operaciu so mnou lomcovali nervy a žiadne prašky na nervy som nedostala :D ale zvladla som to. Ako pišeše celý ten proces vôbec nebolí, nič som necitila a ten den som cely prespala no a večer som už trošičku telku pozerala :D no nasledovne tri dni boli horšie, dosť ma oči škriabali a jedno oko mi aj opuchlo a vyzerala som ako kyklop :D no potom sa to už len zlepšovalo a ten pocit, že si nemusim dávať čočky alebo nosiť so sebou okuliare je super :) nič ma neobmedzuje :) kapkanie do oči a raz za čas kontrola u pani doktorky je uplne minimum, stoji to za to! len sa treba odvážiť k tomuto kroku a potom si len uživať svoj "novy" zrak :)

  OdpovědětVymazat
 13. Četla jsem tvůj článek před operací a šla jsem tam celkem v pohodě a klidná. Nicméně mi zcela určitě na pravém oku nezabraly anestetické kapky nebo mi je sestra kápla špatně...to nevím, ale ta bolest byla naprosto neskutečná a to nejsem žádná padavka a pár operací už za sebou mám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ježiš a stěžovala sis aspoň pak? popravdě mě teda levé oko taky nebylo úplně nejpříjemnější a lehce jsem ho cítila - pravé vůbec, ale to levé jo. :/ :(

   Vymazat
 14. Říkala jsem to hned na sále po prvním laseru, že to jako fakt fakt bolí, tak mi přidaly ty kapky do druhého oka, které bylo na řadě a to pak bylo úplně v poho, ale při té druhé fázi bylo to pravé horor :/// Pak na kontrole se doktorka omlouvala, že ji to mrzí a často se to nestává...ale fakt šílenej zážitek. Teď jsem dva dny po a vidím fakt skvěle, takže už si začínám říkat, že to stálo zato. Jenom jsem teda na blogu dopředu slíbila, že sepíšu článek a teď jako nevím :D nechci děsit lidi, ale u mě to teda pohádka fakt nebyla..

  OdpovědětVymazat
 15. Jdu v pondělí, díky za článek, chtěla jsem operaci, těšila se na ni, a jak se blíží, je mi z toho trošku mdlo.Popis operace mi pomohl, díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Operace proběhla skvěle, nic jsem necítila a překvapilo mě, jak ostře a krásně jsem viděla hned po zákroku. S tím, že se mi zrak zhorší, počítám, protože s věkem stárnou a povolují svaly, mění se tvar oka a tím i ostrost vidění (dalekozrakost při stárnutí)...

   Vymazat
 16. Můžu se zeptat na tvoje pocity teď, více než rok po operaci? Jestli se to levé oko v pořádku dohojilo... Předem díky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dohojilo. Teď jsem zrovna chtěla jít na kontrolu, ale i bez kontroly můžu říct, že mi nepřijde, že bych na nějaké oko viděla po roce hůř. Oči nemám vysušené už ani a skoro nekapu a když kapu, tak jen proto, že mám oči unavené, jako asi každý normální člověk:).

   Vymazat

Děkuji za Vaše milé, ale i kritické komentáře! Vše si beru k srdci a snažím se neustále zlepšovat:)!

ADD THE FACEBOOK WIDGET CODE HERE